Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони Училище за шампиони

ЧЕТВЪРТА НАЦИОНАЛНА УЧЕНИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ИСТОРИЯ „ 140 ГОДИНИ ОТ РУСКО–ТУРСКАТА ВОЙНА И ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ”

ist.kon_407484964_nНай-голямото училище в Южна България СУ ”П. Р. Славейков” отбеляза 140-годишнината от Освобождението на България с национална ученическа конференция. Мащабното събитие се провежда за четвърта поредна година.

Четвърта национална ученическа конференция по история бе на тема: „140 години от края на Руско-турската война и Освобождението на България”. Откриването се състоя на 2 март в Дома за култура и общински дейности. Приветствени слова изнесоха заместник-кметът Веселина Тихомирова, началникът на РУО – Кърджали Гроздан Колев, зам.директорът на СУ „П. Р. Славейков“ Гроздан Грозев и председателят на журито Радостина Николова.

В националния исторически форум взеха участие над 80 ученици от прогимназиален и гимназиален етап на образование (V – XII клас) от цялата страна. Бяха подадени 85 разработки, от които 37 доклада; 17 есета; 31 презентации /от 35 училища и 26 населени места/.

Журито в състав: главен експерт по история и цивилизация в МОН Радостина Николова, доцент доктор Александър Сивилов от СУ ”Св. Климент Охридски” и Димитър Димов - ръководител на Школа по история „ИстОрика” оценяваше ученическите проекти.ist.kon_2045995712_n

Официалното награждаване на най-добрите разработки в съответните категории се проведе в актовата зала на СУ „П. Р. Славейков“, а наградите връчи директорът Милко Багдасаров.

Школата по история „ИстОрика” в училището, с ръководител Димитър Димов, организира в навечерието на националния празник изложба от саморъчно направени от учениците материали, посветени на Освобождението. Изложбата включваше постери, макети, ръчно изработени карти и книжки за историческите събития около 3 март. Най–добрите изработки бяха оценени от жури и наградени.

ist.kon_662781224_n
 

По време на конференцията, ученици от Школата по история „ИстОрика” с ръководителя им Димитър Димов, посетиха на 3-ти март легендарния връх Шипка.

На 4 март участниците в конференцията посетиха Перперикон, след което отпътуваха за родните си места. Обещаха отново да дойдат на 5-та конференция, която Школата по история ще организира през 2020 година.

Във възрастова група V – VII клас наградените разработки са:

  • в категория „Доклад“ първа награда получи Милица Георгиева, 7 клас от ОУ „Кирил Христов”, Стара Загора с научен ръководител Марияна Генчева за доклада  „Боевете при Стара Загора 1877 г.”.
  • втора награда получиха Мария Павлова и Селин Осман от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Кърджали с научен ръководител Любомир Драгнев, за доклада „Освобождението на моя роден край по време на Руско-турската война 1877-1878г.”.
  • в категория „Есе“ първа награда  получи Есра Мюмюн, 7 клас от СУ „Христо Смирненски” с. Черноочене, с научен ръководител Юлия Чортленева, за есето „Шипка – другото име на свободата“.
  • втора награда получи Василена Пламенова Димитрова от СУ „Отец Паисий”, Кърджали с научен ръководител Теодора Богданова за есето „Финландският войник с българско сърце”.
  • в категория „Презентация“ голямата награда получи Мария-Магдалена Калоянова Желязкова, 6 клас от II ОУ „П. Р. Славейков”, Стара Загора, с научен ръководител Милена Дженева, за презентацията „19 юли 1877 в спомени и образи”.
  • първа награда получиха Божидара Атанасова, Габриела Илиева, Мима Митева, от ОУ „Иван Вазов”, Симеоновград, с научен ръководител Дияна Петкова, за презентацията „Освобождението на моя роден край по време на Руско-турската война 1877-1878г.-140 години от освобождението на Симеоновград от турско робство”.
  • втора награда получи Дарина Стоянова, 7 клас от Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски”, Благоевград, с научен ръководител Магдалена Димитрова, за презентацията „Първото освобождение на моя роден град Горна Джумая /днешен Благоевград/  по време на Руско-турската война 1877-1878г.”
  • трета награда получи Любомир Камишев, 7 клас от II ОУ „П. Р. Славейков”, Стара Загора, с научен ръководител Милена Дженева, за презентацията „Самарското знаме”.

Във възрастова група VIII-XII  клас наградените разработки са:

  • в категория „Доклад“ първа награда получи Магдалена Райкова от СУ „Христо Ботев”, Ивайловград  с научен ръководител Милена Димова за доклада „Капитан Петко Войвода – защитникът на Родопите”.
  • втора награда получи Неделя Маринова от Професионална гимназия по хранителни технологии и техника – клуб „Клио”, Пловдив с научен ръководител д-р Донка Радева, за доклада „Карлово помни „страшното и своите мъченици”.
  • също втора награда получиха Симона Лазаркова и Христина Чалъкова от СУ „Св. Паисий Хилендарски”, Дупница с научен ръководител Маргарита Сапунджиева за доклада „Освобождението на Дупница”.
  • трета награда получи Ивелина Мондешка от СУ „Васил Левски”, Троян с научен ръководител Цветелина Мутафова, за доклада „Зимното преминаване на Стара планина”.
  • в категория „Есе“  първа награда  получи Йоанна Димитрова 12 клас от СУ „П. Р. Славейков”, Кърджали, с научен ръководител Димитър Димов за есето „Мой ред е…“
  • втора награда получи Селин Ахмет от ЕГ „Христо Ботев”, Кърджали с научен ръководител Диана Георгиева за есето „Спомен на един войник”.
  • трета награда получи Анелия Крумова 10 клас от СУ „П. Р. Славейков”, Кърджали, с научен ръководител Галина Стефанова за есето „Войната преоткрила свободата“.
  • в категория „Презентация“ голямата награда получиха Ива Христанова и Ивана Димитрова от СУ „Св. Св. Кирил и Методий”, гр. Пордим, с научен ръководител Виолета Йорданова, за презентацията „Паметни места и битки по време на Руско–турската война 1877-1878г”.
  • първа награда получиха Емир Сали и Мерлин Емурла, от СУ „Христо Смирненски”, с. Черноочене, с научен ръководител Юлия Чортленева, за презентацията „На Шипка всичко е спокойно”.
  • втора награда получи Даниел Влахов, от ПМГ „Добри Чинтулов”, Сливен, с научен ръководител Таня Еленска, за презентацията „Военните кореспонденти и техният принос за Освобождението на България”.
  • трета награда получиха Олга Ангелова и Стефан Краев  от Първа езикова гимназия, Варна, с научен ръководител Нели Димова, за презентацията „Европейската дипломация в навечерието на Руско-турската война”.